30 października 2021

Policja ma nowe narzędzie, dzięki któremu będzie wiedziała, czy prowadzisz na haju

Pobudka dla każdego kierowcy używającego marihuany: Nowe narzędzie dodane do urządzeń policyjnych, które może określić, czy jesteś na haju za kierownicą.

W czterech stanach, w których zalegalizowano rekreacyjną marihuanę, nastąpił wzrost liczby wypadków drogowych od 5,2 do 6 procent. Jeden badania odkryło również, że 20 do 30 procent wypadków miało miejsce z powodu używania marihuany.

SPIS TREŚCI

  • Tradycyjne badania kontrolne
  • Czy znaki na marihuanie dowodzą, że jesteś naćpany?
  • Jak policjant może udowodnić, że jesteś na haju?
  • O narzędziu

Tradycyjne kontrole

Tradycyjne praktyki policyjne obejmowały takie rytuały jak sprawdzanie wpływu marihuany na organizm, aby wykryć kierowców naćpanych marihuaną. Te tradycyjne oznaki marihuany obejmują przekrwione oczy, brak aktywności, nieuzasadniony śmiech, zawroty głowy, zwiększony apetyt oraz powolną, zamgloną pamięć.

Czy znaki marihuany świadczą o tym, że jesteś na haju?

Wszystkie te znaki mogą być również wynikiem zmęczenia, przypadkowych zawrotów głowy lub opuszczonych posiłków. W tym przypadku urzędnikom coraz trudniej jest złapać kierowców naćpanych marihuaną. Nie było do tej pory niezawodnej metody drogowej, aby wykryć stan odurzenia narkotykami.

California Highway Patrol używał testów trzeźwości oceniających koordynację fizyczną i ostrość umysłu, aby podejrzewać pijanych kierowców, a nawet kierowców z upośledzeniem marihuanowym.

Niektóre organy ścigania dysponują również ekspertem ds. rozpoznawania narkotyków, który może zostać skierowany na miejsce zdarzenia w celu przeprowadzenia szybkiej oceny drogowej. Ponadto, w razie potrzeby, na stacji przeprowadzono kilka testów.

Jak policjant może udowodnić, że jesteś na haju?

Po przeprowadzeniu testu na zawartość THC w krwiobiegu, osobie naćpanej marihuaną można udowodnić jedynie, że łamie ona prawo jazdy. Nie ma takiej przenośnej maszyny, która pomogłaby określić zawartość THC u kierowców na drodze. Osoba może zostać oskarżona jako kierowca naćpany marihuaną po uzyskaniu fałszywie pozytywnego wyniku metabolitów THC w stosunku do rzeczywistego środka odurzającego THC.

Do tej pory, nowe narzędzie firmy Draeger, Inc. o nazwie Dräger DrugTest 5000 pozwoli na szybkie i dokładne określenie stanu kierowcy.

O narzędziu

Dräger DrugTest 5000 może przyspieszyć ocenę stanu kierowcy. Posiada on wymaz z ust, który pozwala określić, czy kierowca jest naćpany marihuaną. Może również dokładnie zmierzyć próbki płynu ustnego na obecność narkotyków, takich jak amfetamina, amfetamina syntetyczna, opiaty, kokaina i jej metabolity, benzodiazepiny i metadon.

Urządzenie zostało już zastosowane w punktach kontrolnych w Los Angeles, San Diego i Nowym Jorku, a także w części Arizony i Nevady. Pomogłoby to zmniejszyć liczbę kierowców pod wpływem narkotyków i wypadków samochodowych. To narzędzie okazałoby się również plusem dla organów ścigania po tym, jak zalegalizowana trawka dała początek kilku wielomiliardowym biznesom w USA.